top of page
Banner.png

2024 Season 1 Results

 

Professional (No age limit)

Diamond Prize

Dr. Grant Gilman

Conducting

 

Michael Paouris

Guitar

Platinum Prize

Andrea Chicchiani

Piano

Arioso Furioso Trio

Flute, Bassoon, Harp

Domenico Petruzziello

Violin

Sherif Dahroug

Guitar

Gold Prize

Fong Fong Fiona

Violin

Ludmila Pelahiy

Vocal

Meng Junchen

Clarinet

Silver Prize

Chaeyoung Yoon

Violin

Hyunwoo Lee

Vocal

Yu Lihong

Vocal

Distinguished Technique Special Award

Michael Paouris

Domenico Petruzziello

Distinguished Musicality Special Award

Meng Junchen

Chaeyoung Yoon

Distinguished Interpretation Special Award

Ludmila Pelahiy

 

Advanced (Age 18-22)

Gold Prize

Jeremy Sean Uy Tan

Cello

 

Young Artist (Age 14-17)

Platinum Prize

Ada Cinar Coskun

Marimba

Aya Okimoto

Piano

Aya Okimoto

Violin & Vocal

Daniel Lee

Violin

Dominik Sadowski

Saxophone

Shucheng Xu

Saxophone

Gold Prize

Ecem Tacalan

Piano

Elisa Rossetti

Vocal

Kate Hsia

Piano

Lin Jiajunjie

Cello

Pey Onveerakul

Violin

Sarah Hyebin Choi

Vocal

Wanlin Jiang

Piano

Distinguished Musicality Special Award

Ecem Tacalan

Wanlin Jiang

Aya Okimoto

Distinguished Interpretation Special Award

Sarah Hyebin Choi

Shucheng Xu

Distinguished Technique Special Award

Dominik Sadowski

Pey Onveerakul

 

Youth (Age 11-13)

Platinum Prize

Patcharanan Jirachaiprasitti

Vocal

Tsun Yuen Lau

Piano

Gold Prize

Alexandra Kusumah

Double Bass

Aomboon Boonampol

Vocal

Militsa Pavlova

Flute

Natthita Rerkratanavaraporn

Piano

Tsz Him Law

Oboe

Silver Prize

Dylan Averrous Yusuf

Piano

Ruda Lee

Piano

Thumboon Boonampol

Vocal

Zoelie Merrie Chua Cabredo

Violin

Distinguished Interpretation Special Award

Aomboon Boonampol

Ruda Lee

Thumboon Boonampol

Distinguished Musicality Special Award

Natthita Rerkratanavaraporn

Dylan Averrous Yusuf

​Distinguished Technique Special Award

Tsun Yuen Lau

 

Junior (Age 8-10)

Platinum Prize

Ari Kim

Violin

Heeley Wu

Harp

Mirei Kuroyanagi

Piano

 

Gold Prize

Charlotte Cheung

Vocal

Patteera Tirasuwanwasee

Vocal

Pietà Myka Baca

Vocal

Rakkan Rakkanchanant

Vocal

Tanboon Boonampol

Vocal

Distinguished Musicality Special Award

Charlotte Cheung

Distinguished Interpretation Special Award

Patteera Tirasuwanwasee

Mirei Kuroyanagi

Distinguished Technique Special Award

Ari Kim

Heeley Wu

 

Prodigy (Age 7 and younger)

Platinum Prize

Emma Baloyan

Piano

Gold Prize

Chinami Kitayama

Piano

Patteera Chinathimatmongkhon

Piano

Silver Prize

Chen Yunduozhou

Piano

Devarin Sethanandha

Violin

Phoenix Lam

Piano

Distinguished Technique Special Award

Patteera Chinathimatmongkhon

Distinguished Musicality Special Award

Phoenix Lam

 

Original Composition

Platinum Prize

Sherif Dahroug

"Eirene -Old Comedy!"

 

Gold Prize

Braden Howell (Ardemez)

"Konzert No. 2 - (Technichroma)"

Emily Jasmine Ramonetti

"Free Wolf Hop In A Fire Line"

Giacomo Roghi

"Suite For A Fair Man"

Yunan Ren

"Wind Night Moon For Solo Violin"

Silver Prize

Shucheng Xu

"I’Ve Lost Your Love"

Raffaello Banin

"Il mio nonno Don Giovanni"

Distinguished Creativity Special Award

Sherif Dahroug

Emily Jasmine Ramonetti

Distinguished Interpretation Special Award

Braden Howell (Ardemez)

 

Film/Game Music

Platinum Prize

Alessandro Fabrizi

"Machines"

Pietà Myka Baca

Vocal

Distinguished Creativity Special Award

Alessandro Fabrizi

 

Musical Theatre

Diamond Prize

Giuseppe Elia Monni

Vocal

 

Gold Prize

Gao Chong

Vocal

Distinguished Musicality Special Award

Gao Chong

 

Concerto

Gold Prize

Chaeyoung Yoon

Violin

 

Sonata

Gold Prize

Chaeyoung Yoon

Violin

Chen Yanxu

Piano

 

Baroque A (Under Age 17)

& Baroque B (Over Age 17)

Platinum Prize

Sherif Dahroug

Guitar

Pietà Myka Baca

Vocal

Gold Prize

Chaeyoung Yoon

Violin

Distinguished Interpretation Special Award

Pietà Myka Baca

 

Classical A (Under Age 17)

Platinum Prize

Kate Hsia

Piano

Distinguished Musicality Special Award

Kate Hsia

 

Romantic B (Over Age 17)

Gold Prize

Chaeyoung Yoon

Violin

 

Modern B (Over Age 17)

Diamond Prize

Dr. Grant Gilman

Conducting

 

Platinum Prize

Chaeyoung Yoon

Violin

Sherif Dahroug

Guitar

 

Duo Performance

Platinum Prize

Ivan Volkov, Nikita Volkov

Piano

Liang Kanlin, Dario Palomba

Flute & Guitar

Distinguished Teamwork Special Award

Ivan Volkov, Nikita Volkov

Distinguished Interpretation Special Award

Liang Kanlin, Dario Palomba

bottom of page